MSZE ŚWIĘTE
W niedzielę:
8:00, 10:00, 12:00, 17:00

W tygodniu:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek
7:00, 18:00

W czwartek:
16:30 - szkolna; 18:00

W sobotę:
18:00
więcej...

Ferie u Wawrzyna 2018

Tekst i ilustracje: Grzegorz Nowak

Kliknij, aby zobaczyć galerię zdjęć z "Ferii u Wawrzyna".

Nadeszły ferie - w odpowiedzi na duże zainteresowanie naszych najmłodszych grup parafialnych, jak co roku postanowiliśmy zorganizować "Ferie u Wawrzyna".

Po odprawie, na którą przybyli nasi wolontariusze, starsi przyjaciele z tych właśnie wspólnot, razem z ks. proboszczem ustaliliśmy tematy, według których będzie przebiegał tydzień zajęć i warsztatów.
Tematyka to „sakramenty” przedstawiane techniką nowych mediów. Czy to się uda… Zobaczymy…

Poniedziałek, dzień pierwszy - Chrzest Święty.
Właśnie nad tym tematem pochylił się ksiądz proboszcz podczas kazania w czasie mszy świętej, która rozpoczynała tydzień ferii. Pantomima w wykonaniu uczestników (zajęcia w domu parafialnym) również dotykała tematyki związanej z naszym chrztem oraz tym biblijnym, w Jordanie. To jedna z form przekazu, która wyraża pewne emocje i uczucia.
Każdego też popołudnia o godz. 17:00 uczestnicy ponownie się pojawiali w naszym domu parafialnym na wieczorny seans filmowy, aby przy słodkim poczęstunku, spędzić ze sobą kolejne dwie godziny.

Wtorek, dzień drugi - Pokuta.
Scenki odegrane w zespołach przy wykorzystaniu ekranu i cienia również pokazały uczestnikom inną formę wyrażenia myśli i przesyłania informacji. Gry planszowe, muzyka i zabawy integracyjne wypełniły dzień uczestnikom do samej 14:00.

Środa, dzień trzeci - Pierwsza Komunia Święta.
Uczestnicy mieli za zadanie wykonać plakaty korzystając z gazet i własnych pomysłów, uczyli się pracy zespołowej opartej na burzy mózgów. Plakat był zaproszeniem na własną Pierwszą Komunię Św. To kolejna forma komunikacji wyrażająca treść w postaci sztuki plakatu.
Czwartek, dzień czwarty - Wycieczka.
Czwartek to dzień naszej wycieczki do Katowic. Zostaliśmy zaproszeni przez zaprzyjaźnioną rodzinę do drukarni, redakcji Gościa Niedzielnego i Małego Gościa Niedzielnego oraz do rozgłośni Radia eM. Bardzo ciekawy wyjazd uświadamiający nam, ile pracy trzeba włożyć, by powstał numer Gościa Niedzielnego lub by wydrukować książkę. Najbardziej jednak chyba wszyscy zapamiętali wywiad na żywo w Radiu eM oraz możliwość zaśpiewania w radiowym studio piosenki, która być może zostanie wyemitowana na fali. W drodze powrotnej nawiedziliśmy Bazylikę Panewnicką, gdzie odwiedziliśmy przepiękne stajenki najpierw wewnątrz bazyliki, potem ruchomą oraz żywą. W Panewnikach spotkaliśmy naszą animatorkę Paulinę, która kończyła swoje rekolekcje u Sióstr Służebniczek.Piątek, dzień piąty - Matki Boskiej Gromnicznej.
Ostatni dzień "Ferii u Wawrzyna" to święto Matki Boskiej Gromnicznej. Każdy z uczestników dowiedział się o historii jaka towarzyszy tej świecy.
Po wizycie w redakcji postanowiliśmy spróbować własnych sił w przeprowadzaniu wywiadów. Każdy mógł przez chwilę poczuć się dziennikarzem lub reporterem.
To kolejna forma technik komunikacji nadawcy i odbiorcy. Na zakończenie tygodnia ferii została odprawiona msza święta, podczas której ksiądz proboszcz nawiązał do św. Matki Boskiej Gromnicznej.
Piękne piosenki z aranżacją muzyczną uczestników ferii , wiele filmów do scenek tematycznych, mnóstwo pojedynków w grach planszowych, zmierzenie się z grą aktorską, pantomimą i sztuką reportażu, przekaz i twórczość plakatowa, to tematy, które zostały fantastycznie wplecione w radosną atmosferę dziecięcej energii i żywiołu. Nowe media połączone z tematami Sakramentów... To się nam udało! Wielkie brawa dla prowadzących... to ogromny wysiłek ale też i frajda dla nich samych. To wielkie dzieło na pewno będzie kontynuowane w przyszłości.

KANCELARIA CZYNNA:

Poniedziałek:
16:00 - 17:00

Piątek:
8:00 - 9:00
16:00 - 17:00
Światowe Dni Młodzieży
Gazetka
Biblia
Liturgia na dziś