MSZE ŚWIĘTE
W niedzielę:
8:00, 10:00, 12:00, 17:00

W tygodniu:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek
7:00, 18:00

W czwartek:
16:30 - szkolna; 18:00

W sobotę:
18:00
więcej...

Turza 2017 - dzień po dniu


tekst: Karina i Grzegorz Nowak

Dzień 1

Jest piątek rano, wszyscy gotowi , pojawiają się na miejscu zbiórki ,są punktualni .Bagaże trafiają do naszego transportera ,zaś nasi uczestnicy zostają podzieleni ze względu na przynależność do swoich wspólnot, czyli ministranci , dzieci maryi oraz oaza , która bardzo elastycznie uczestniczyła w naszym integracyjno-rekolekcyjnym wyjeździe parafialnym.

Podróż minęła bez problemów, zaś w Turzy już czekała na nas ekipa kuchni ,która od czwartku przygotowywała się do "wykarmienia " sześćdziesięciu duszyczek.

Jak obyczaj każe , czym chata bogata... wszyscy zostali zaproszeni na świeżutkie drożdżówki i herbatę.

Następne wydarzenia potoczyły się bardzo szybko. Podział domków ,rozpakowanie bagaży ,zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu i zbiórka na modlitwie Anioł Pański, obiad , sport - siatkówka ,piłka nożna ,wyciszenie się i przygotowanie do mszy , którą odprawił nam uczestnik rekolekcyjnego wyjazdu ks. proboszcz.

Czas na kolejną godzinę sportu , gier ,zabaw i tańca.

Po kolacji , młodsza grupa uczestników , po toalecie wieczornej została zaproszona w śpiworach na wieczór filmowy , do sali multimedialnej na film , który sama sobie wybrała.

Starsza zaś przygotowywała się na spotkanie z Panią Częstochowską , podczas Apelu Jasnogórskiego . Busem udaliśmy się na Jasną Górę.Tam nie tylko spotkaliśmy Czarną Madonnę ,ale i animatorkę, uwielbianą przez nasze DM y - Julię , która jest w nowicjacie u sióstr Służebniczek. Wiele radości podczas spotkań z tymi dwoma "Paniami" Jasnogórską i Jej Służebniczką Julią.

Tak dobiegł pierwszy dzień naszego pobytu pt. Turza 2017.

PS.
Pogoda była łaskawa, posiłki jak zawsze bardzo smaczne i bez limitu...a nastroje na 110%.

Dobranoc...

Dzień 2

Nadszedł dzień drugi. Planowane są na dziś Igrzyska “DZIADKA WACKA III “.

Deszcz ,deszcz,deszcz, to krótka charakterystyka tego dnia. Podejmujemy decyzję o przeniesieniu igrzysk na dzień kolejny ,a dziś będziemy uczestniczyć w kilku interaktywnych warsztatach . Po modlitwie porannej , mszy celebrowanej przez ks. proboszcza i śniadanku, jako pierwsze odbyły się warsztaty z “Udzielania pierwszej pomocy” czyli "First Aid" prowadzone przez naszą służbę medyczną z Zakonu Maltańskiego ,która zabezpieczała nasz wyjazd (... serdecznie im jeszcze raz dziękujemy...) . Każdy uczestnik nabył podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną , którą może propagować w swoim środowisku .

Następnie odbył się podział na grupy dziesięcioosobowe , które rozeszły się na "Warsztaty logopedyczne" prowadzone przez p.logopedę , i wieloletnią naszą przyjaciółkę wspólnoty skrzypaczkę Monikę , która pomagała diagnozować problemy wymowy i podawała metody przeciwdziałania im, oraz z "Emisji głosu i wokalu" prowadzone przez nauczycielkę śpiewu , również naszą wieloletnią przyjaciółkę i trenera Freeland - Magdę. Podczas np. szukania przepony każdy miał szansę uczetniczyć w ciekawych ćwiczeniach z dmuchaniem po ziemi piłeczki...

Po ich zakończeniu , uczestnicy zamieniali się warsztatami , po to aby każdy miał szansę brać udział we wszystkich naszych propozycjach własnego rozwoju.

Następnie obiad , poobiednia przerwa dla siebie , o 15 00 Koronka , podwieczorek i wyprawa do lasu na zorganizowane przez animatorów podchody. Zabawa trwała do kolacji , która miała być w formie ogniska , ale z powodu opadów została podana jako kolacja z grilla ,co też miało swój urok...

Następnie modlitwa wieczorna , toaleta i sala multimedialna , gdzie czekał już na naszych młodszych uczestników film pt. "Król Lew".Starszyzna przygotowywała się do podchodów Extreme, również przygotowanych przez naszych animatorów.

O godz. 22 00 wszyscy pojawiliśmy się na łące i przy sztucznych ogniach zaśpiewaliśmy szefowej wyjazdu Turza 2017 KARINIE urodzinowe sto lat...

Na tym zakończył się deszczowy ale bardzo bogaty w wydarzenia drugi dzień naszego pobytu pt.TURZA 2017.

PS.
Poziom zadowolenia i radości uczestników wyjazdu , mimo deszczu nie spadał ,a wręcz był coraz większy …

Dobranoc.

Dzień 3

Nastał dzień pański… i nastała pogoda..

Toaleta poranna , uroczysta msza św. w urodzinowej intencji Kariny, no i czas na śniadanie. Po posiłku rozgrywki siatkówki , piłki nożnej i tor przeszkód z Tolkiem czyli trzykołowym rowerem na czele i tak do obiadu.W międzyczasie odwiedziny Kariny przez brata i Martę, to miły urodzinowy prezent . O 13 00 szefowa wyjazdu solenizantka oznajmiła "zapraszamy na obiad", jak zwykle 600 śląskich klusek z zołzą zostało wydanych zgłodniałej ekipie z Wawrzyńca...oczywiście z załącznikami .

Czas na poobiedni wypoczynek , na spakowanie się i przygotowanie do Biegu Samarytańskiego.

Bieg jak zwykle przy dobrej zabawie zaliczyli wszyscy ,a kiedy zegar pokazał 15 00, wszyscy udali się na Koronkę .

Po modlitwie pojawiło się zaproszenie na podwieczorek i tam zostały oznajmione ostatnie ogłoszenia ...PORZĄTKI...trudna , ale wykonalna sprawa... , podział ról i obowiązków i nasze domki lśniły jak nowe .

Nastało ostatnie pożegnalne spotkanie w sali multimedialnej i rozdanie nagród oraz prezentów , które mozolnie gromadziliśmy przez długi okres przygotowań do wyjazdu.Dzięki wielu, bardzo wielu życzliwych nam osób i firm, mieliśmy czym obdarowywać naszych uczestników wyjazdu . Myślę , że nie było smutnych twarzy . Każdy dodatkowo dostał pamiątkową koszulkę z piktogramem TURZA 2017.

Nadchodzi czas kiedy pojawiają się busy .Spakowani ,smutni , że już... , że już koniec, wsiadamy do naszych pojazdów i wyruszamy w podróż do betonowego , ale naszego Chorzowa. Trochę śpiewu , gwaru , rozmów i 70 km przeleciało....Na parkingu Kauflandu w Chorzowie stęsknieni rodzice wypatrywali swoje skarby .

Dla mnie jako jednego z organizatorów wyjazdu, najmilsze słowa jakie padały to te, które na pytanie rodziców "...i jak było ..." nasze pociechy odpowiadały” SUPER…!” , to więcej niż niejedno dziękuję...

Tak dobiegł ostatni dzień wyjazdu parafialnego Turza 2017.

Na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu DM w sobotę padło pytanie czy będzie Turza 2018...?
Odpowiadamy wszystkim TAK BĘDZIE !

Tekst: Karina i Grzegorz Nowak

Zdjęcia z wyjazdu do Turzy 2017 -TUTAJ

KANCELARIA CZYNNA:

Poniedziałek:
16:00 - 17:00

Piątek:
8:00 - 9:00
16:00 - 17:00
Światowe Dni Młodzieży
Gazetka
Biblia
Liturgia na dziś