Beatyfikacja Rodziny Ulmów

W niedzielę 10 września 2023 r. w Markowej odbędzie się beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci – polskiej rodziny, która została zamordowana przez żandarmerię niemiecką w czasach II wojny światowej za ukrywanie w swoim domu Żydów. Uroczystość będzie transmitowana na antenie TVP1.

Proces beatyfikacyjny Ulmów rozpoczął się w 1994 r., w grupie męczenników II wojny światowej. 17 września 2022 r., papież Franciszek podpisał dekret, uznający beatyfikację rodziny. Uroczystość odbędzie się 10 września 2023 roku w Markowej – miejscowości, gdzie żyli i zostali zamordowani z rąk niemieckich okupantów Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci, za to, że okazali pomoc prześladowanym Żydom.

Józef Ulma, Wiktoria Ulma i ich dzieci: Stanisława (8 lat), Barbara (6 lat), Władysław (5 lat), Franciszek (4 lata), Antoni (3 lata), Maria (1 rok) oraz siódme dziecko (nienarodzone) zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów 24 marca 1944. Byli rolnikami – prowadzili kilkuhektarowe gospodarstwo
w Markowej, wsi na Podkarpaciu, położonej ok. 10 km od Łańcuta. Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Dziś w miejscowości znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Beatyfikacja Ulmów będzie wydarzeniem wyjątkowym – po raz pierwszy w historii Kościoła na ołtarze zostanie wyniesiona cała rodzina.

Podczas mszy beatyfikacyjnej, której przewodniczyć będzie prefekt Dyskaterii Spraw Kanonizacyjnych, Marcello Semeraro, zostanie odczytanana przypowieść z Ewangelii św. Łukasza o miłosiernym Samarytaninie.

Ten fragment Pisma Świętego zajmował ważne miejsce w życiu zamordowanego Józefa – w jego domu odnaleziono bowiem egzemplarz Biblii z zakreślonym tytułem tej opowieści, z dopiskiem „tak”.

Tę ewangeliczną postawę Józef wcielał w życie razem ze swoją żoną, Wiktorią. Kiedy ich miejscowość Markowa znalazła się pod okupacją niemiecką, małżonkowie zaoferowali pomoc prześladowanym Żydom. Przyjęli do swojego domu osiem osób, dając im schronienie na strychu. Gdy inni próbowali odwieść ich od tej decyzji, zawsze odpowiadali: „Żydzi to też ludzie”.

24 marca 1944 r. Ulmowie zostali okrążeni przez oddział żandarmerii niemieckiej. Najpierw zabito ukrywających się w ich domu Żydów, potem Józefa i Wiktorię, a na końcu ich dzieci – w tym jedno nienarodzone.