Kalendarium 2022

1 stycznia – odbyła się Msza św. za zmarłych w roku 2021, w tym roku zmarło 46 parafian, co jest o jedną trzecią więcej niż w latach poprzednich.

Styczeń’22 – odbyły się w naszej parafii odwiedziny kolędowe. W tym roku zaproponowaliśmy trzy formy kolędowego spotkania duszpasterskiego.  Jeśli ktoś chciał spotkać się z kapłanem w swoim domu musiał potwierdzić w kancelarii lub w kościele chęć przyjęcia kapłana. Z tej formy skorzystało około 130 rodzin naszej parafii. Odbyły się również nabożeństwa kolędowe w kościele w niedzielę w niedzielę 9 czy 23 stycznia z błogosławieniem mieszkań. Z tej formy skorzystało około 120 rodzin. W kilku przypadkach odwiedziliśmy z błogosławieństwem kolędowym w czasie odwiedzin chorych czy na indywidualne zaproszenie.

11 lutego – odbyła się uroczysta Msza św. z okazji XX-lecia powstania w naszej parafii Legionu Maryi.

13 lutego – odbyła się  Msza św.  w intencji zmarłego 22.10.2021 r. w Szwajcarii ks. Józefa Pośpiecha, najstarszego kapłana naszej Archidiecezji (żył prawie 106 lat), który w latach dziewięćdziesiątych podarował naszej parafii figurę Matki Boskiej Fatimskiej, a teraz w testamencie przeznaczył dla naszej parafii piękny kielich mszalny, który otrzymał od swoich parafian z okazji 50 rocznicy święceń kapłańskich.

24 lutego – putinowska Rosja napadła na Ukrainę i rozpoczęła się na tej ziemi straszliwa wojna. Polska pośpieszyła z pomocą umęczonemu narodowi ukraińskiemu. Do Polski w marcu przybyło ponad 2 miliony uchodźców wojennych. Odbyła się 27.02 i 2.03 w kościołach w Polsce zbiórka na rzecz Ukrainy, w naszym kościele w tych dniach zebrano 7750,00 zł..

Marzec – w antepedium ołtarza św. Barbary został zamontowany obraz „Koronacja św. Wawrzyńca” autorstwa p. prof. Antoniego Cygana.

20 – 22 marca – odbyła się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które poprowadził o. Feliks Rachwalik OFM. W ramach rekolekcji odbyły się nauki rekolekcyjne dla kobiet, mężczyzn, młodzieży i ludzi chorych połączone z parafialnym dniem chorych.

13 kwietnia – w plenerach chorzowskiego Skansenu odbyła się tradycyjna Droga Krzyżowa. Rozważania Drogi Krzyżowej prowadziły poszczególne grupy parafialne: młodzież oazowa, ministranci, Dzieci Marii, Legion Marii, grupa „Oazy+”. W Drodze Krzyżowej, która po dwuletniej przerwie związanej epidemią wróciła w harmonogram przeżyć Wielgiego Tygodnia,  uczestniczyło bardzo wielu dorosłych parafian.

14 – 17 kwietnia – przeżywaliśmy Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek uroczystej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczył ks. Eugeniusz Błaszczyk. Liturgii Wielkopiątkowej przewodniczył ks. dr Dawid Ledwoń. Głównym celebransem Mszy św. Wigilii Paschalnej był ks. Prob. Eugeniusz Błaszczyk. W tym roku Procesja Rezurekcyjna odbyła się na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej.

1 maja – w kościele św. Józefa w Górnośląskim Skansenie odbyła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prob. Eugeniusz Błaszczyk. W związku z katastrofami górniczymi na kopalniach „Pniówek” i „Zofiówka” planowane Gody Śląskie zostały przeniesione na termin późniejszy.

4 maja – w sanktuarium św. Floriana w Chorzowie odbyła się Msza św. w intencji mieszkańców Chorzowa sprawowana przez biskupa pomocniczego naszej archidiecezji ks. bpa Adama Wodarczyka. Razem z Księdzem Biskupem Mszę św. koncelebrowali proboszczowie chorzowskich parafii.

8 maja – odbyła się w naszej parafii uroczystość I Komunii św.. Do I-szej Komunii św. przystąpiło 32 dzieci. W tym roku również 3 dzieci przystąpiło do Komunii św. w wieku przedszkolnym.

12 maja – odbyło się w naszej parafii bierzmowania. Z rąk biskupa pomocniczego bpa Grzegorza Olszowskiego 31 młodych z naszej parafii otrzymało ten sakrament.

19 maja – z koncertem pieśni maryjnych w ramach nabożeństwa majowego wystąpił chorzowski chór „Lutnia”. 29 maja – odbyła się tradycyjna pielgrzymka młodzieńców i mężczyzn do Piekar Śl.. Z naszej parafii wyruszyła około 15-osobowa piesza pielgrzymka, którą poprowadził  ks. prob. Eugeniusz Błaszczyk. W czasie pielgrzymki Słowo Boże wygłosił oraz głównym celebransem był abp Jan Romeo Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W pielgrzymce po dwóch latach przerwy spowodowanej epidemią uczestniczyło bardzo wielu mężczyzn.

5 czerwca – gościliśmy w naszej parafii ze słowem Bożym i błogosławieństwem prymicyjnym ks. neoprezbitera Patryka Dawida. Ks. Patryk w roku 2020 odbywał w naszej parafii półroczny staż duszpasterski. W tym roku zostało wyświęconych 8 nowych kapłanów dla naszej Archidiecezji.

12 czerwca – odbyły się we wszystkich parafiach Archidiecezji wybory do Parafialnych Rad Duszpasterskich. W wyniku wyborów, a także z mianowania i urzędu ukształtował się w naszej parafii następujący skład Parafialnej Rady Duszpasterskiej: Ks. Eugeniusz Błaszczyk – proboszcz, Ks. dr Dawid Ledwoń, Blok Agnieszka, Giziński Krzysztof, Jasińska Maria, Kwapiszewska Mirosława, Majerczyk Wojciech, Malinowski Mirosław, Mańdok Jerzy, Matjaszyk Sabina, Mika Bogumiła, Nowak Karina, Oleś Jerzy, Olszewski Marcin, Pilot Gabriela, Pilot Filip, Plesińska Małgorzata, Resner Joanna, Sitek Elżbieta, Sroczyńska Urszula, Szpila Ewa, Zastawna Ewa.

16 czerwca – w uroczystość Bożego Ciała odbyła się tradycyjna procesja Bożego Ciała, która w tym roku przeszła ulicami: Lwowską, Kościuszki, Rycerską i bocznym wejściem weszliśmy do Górnośląskiego Parku Etnograficznego, gdzie Mszą św. zakończyliśmy procesję Bożego Ciała w kościele św. Józefa. Ołtarze stały: I – przy kościele św. Wawrzyńca przygotowany przez Radę Parafialną; II – przy Szkole Podstawowej nr 29 przygotowany przez dzieci komunijne; III – na ul. Rycerskiej przygotowany przez młodzież oazową; IV – w kościele św. Józefa. Procesja odbyła się przy pięknej pogodzie i licznym udziale wiernych.

24 czerwca – odbyła się Msza św. w intencji uczniów dzieci Szkoły Podstawowej nr 29 z okazji zakończenia Roku Szkolnego.

10 lipca – gościliśmy o. Eugeniusza Kantora OFM, pochodzącego z Chorzowa, a pracującego na misjach w Ekwadorze, wygłosił On Słowo Boże oraz przed kościołem zbierał ofiarę na misje.