Mężczyźni Świętego Józefa — międzynarodowy ruch formujący mężczyzn

W polskim Kościele działa wiele wspólnot. Pewnie każdy słyszał o Ruchu Światło-Życie, znanym jako Oaza, czy o charyzmatycznym Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Wielu wiernych należało w pewnym okresie swojego życia do takich grup. Poza niedzielnym uczestniczeniem we mszy św. istnieje wiele inicjatyw, które pozwalają człowiekowi jeszcze bardziej wzrastać w wierze. Wartą zainteresowania jest wspólnota Mężczyźni Świętego Józefa formująca mężczyzn.

Na jej stronie internetowej (mezczyzni.net) można przeczytać, że Mężczyźni Świętego Józefa to sieć mężczyzn, którzy pragną w swoim życiu duchowym czegoś więcej. Wspólnota jest częścią międzynarodowego ruchu Men of Saint Joseph International, a jej początki działalności w Polsce sięgają 2008 roku. Stawia sobie wiele celów m.in. wzmacnianie i formowanie mężczyzn oraz ich rodzin, przekazywanie wzorców męskości i ojcostwa oraz działalność na rzecz społeczeństwa np. pomoc osobom w trudnej sytuacji. Grupy MŚJ działają w wielu parafiach w Polsce oraz za granicą wśród Polonii m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii. W wielu miejscach w kraju i na świecie mężczyźni spotykają się z różną częstotliwością w zależności od konkretnej grupy: mogą to być spotkania cotygodniowe, a także raz lub dwa razy w miesiącu.

Przebieg i czas trwania tych spotkań jest ustalany przez uczestników koła. Najczęściej mężczyźni formują się poprzez opieranie się na Słowie Bożym lub chrześcijańskich lekturach. Podczas wydarzeń jest również miejsce na wspólne odmówienie Litanii do św. Józefa, czyli do patrona wspólnoty.

Poza regularnymi spotkaniami wspólnota organizuje również duże wydarzenia jak rekolekcje lub konferencje, a także zajmuje się działalnością wydawniczą i misyjną. Za sprawą Mężczyzn Świętego Józefa co roku odbywa się również Oblężenie na Jasnej Górze, na które zjeżdżają się mężczyźni z różnych grup działających w Polsce. Najbliższe takie wydarzenie odbędzie się 24 września bieżącego roku.

Mężczyźni Świętego Józefa patrzą także dalej w przyszłość. W 2033 roku będziemy obchodzić Wielki Jubileusz Odkupienia i wspólnota pracuje nad tym, aby do tego czasu w każdej polskiej parafii działała taka grupa. Przyświeca temu idea wzmocnienia mężczyzn, aby ci mogli odbudować rodziny, żeby te mogły ożywić parafie, a w konsekwencji cały Kościół.

W naszej parafii niestety nie działa jeszcze taka grupa mężczyzn, ale w okolicy można już znaleźć takie wspólnoty. W Katowicach, w dzielnicy Koszutka, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, od 2014 roku działa koło Mężczyzn Świętego Józefa. Spotkania odbywają się od września do czerwca w 1. i 3. poniedziałek miesiąca o godzinie 19:00. Najpierw uczestnicy przychodzą na półgodzinną adorację w kaplicy, aby później spotkać się na grupie dzielenia. Warto przyjechać na Koszutkę, aby zobaczyć, jak wygląda spotkanie. Wszyscy mężczyźni z naszej parafii są zaproszeni. A w przyszłości, jeśli Bóg pozwoli, być może i u nas powstanie taka grupa.