Pogrzeb

Śmierć jest czymś egzystencjalnym, która doświadcza każdego z nas. Kiedy odchodzi od nas ktoś bliski, wówczas trzeba załatwić sprawy pogrzebowe.

Wszelkie sprawy związane z pogrzebem należy załatwić w kancelarii parafialnej, również poza godzinami urzędowania. Można wtedy wcześniej przedzwonić i zorientować się czy na probostwie obecny jest jakiś kapłan – tel. 32 780 99 61. Ustala się wtedy datę i godzinę pogrzebu oraz sposób pochowania, spisuje się również dane personalne zmarłego celem wpisania ich do księgi zmarłych.

Nasza parafia nie posiada własnego cmentarza, najczęściej więc korzystamy z cmentarza parafii św. Jadwigi. Dlatego w parafii załatwiamy sprawy związane z liturgią pogrzebową, natomiast sprawy związane z pochówkiem załatwiamy w parafii, w której znajduje się zarząd cmentarza, na którym chcemy zmarłego pochować i tam oddaje się akt zgonu zmarłego. Msza św. pogrzebowa może się odbyć w naszym kościele, bądź w kaplicy cmentarnej, czasem korzystamy również z kościołów ościennych (św. Jadwiga, św. Antoni) na zasadzie użyczenia. Na prośbę rodziny można również przekazać pogrzeb do innej parafii.

Gdy chodzi o sprawy finansowe to obowiązuje w naszej parafii dobrowolność ofiary za posługę liturgiczną. Można wtedy również zamówić Mszę św. w 30-tym dniu po śmierci.